Atrakcje w pobliżu

Awesome Image
Awesome Image
A może weźmiesz ze sobą rower?

Trasy piesze oraz rowerowe

Wsiądź na rower i przejedź po szutrowych trasach rowerowych rozmieszczonych w Parku Zakrzówek.

Rejon usiany jest gęstą siecią ścieżek spacerowych, w tym zarówno wyasfaltowanymi alejkami, jak i szlakami gruntowymi. Polecamy przespacerować się pętlą niebieskiego szlaku – ta piesza wycieczka ma prawie 3 km i powinna zająć niecałą godzinę. Przebiega przez Skałki Twardowskiego oraz las, a zahacza również o jaskinie i punkty widokowe.

Również miłośnicy przejażdżek rowerowych znajdą tutaj coś dla siebie. Wszystkie ścieżki dostępne są dla rowerzystów – a sieć ścieżek jest jasno wytyczona i dostępna do pokonania podstawowym rowerem MTB.

Awesome Image
Awesome Image
Chwyć skały w dłoń

Wspinaczka skalna

Przejdź jedną z wielu przygotowanych tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.

Zakrzówek jest również świetnym obszarem wspinaczkowym. W Krakowie jest on największy i najbardziej popularny ze względu na swoją wielkość i ilość dróg wspinaczkowych. Oferuje możliwość uprawiania wielu rodzajów wspinaczki. Możliwe jest tutaj wspinanie się z liną, bouldering, jak i drytooling.

Jak i pozostałe miejsca na Zakrzówku – tak i tutaj zagląda nam przez ramię historia. Na tych ściankach wychowało się niejedno pokolenie wspinaczy, gdyż miejsce cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, natomiast pierwsze wzmianki o wspinaniu się w tym rejonie pochodzą sprzed stu lat.

Ciekawą opcją na wspinanie się na Zakrzówku jest również bouldering, który uprawiany jest całorocznie w ciemnej jaskini o nazwie Grota Twardowskiego. Jest on mocno wytrzymałościowy, a na wielu bulderach można się doliczyć ponad 20 ruchów. Wspina się tutaj w dachu oraz po dużych chwytach w masywnych przewieszeniach, co jest unikalne jak na polską skalę. Wyceny problemów bulderowych mieszczą się w zakresie od 5C do 8A+.

W jaskini panuje specyficzny mikroklimat, który sprawia, że zimą, nawet podczas dużych mrozów, możemy liczyć na dodatnią, stałą temperaturę. Dzięki temu wspinaczkę można uprawiać przez cały rok. Jednak wybierając się tutaj na trening lub choćby na zwiedzanie, należy pamiętać o silnych lampkach lub dobrej czołówce.

Sytuacja wygląda równie dobrze, jeśli chodzi o drytooling. Liczba dróg prezentuje się imponująco – jest ich ponad 30. Zainteresują one początkujących, jak i średniozaawansowanych, gdyż ich wycena waha się od M5 do M7+. Dla wspinaczy w rejonie drytoolowym dostępne są dwie ściany – Niski oraz Wysoki Mur, a obicie obu jest wystarczające do komfortowego wspinania.